III Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues folk”

5 listopada 2019 | Aktualności | 0 komentarzy

Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” było głównym organizatorem III Gorlickiego Festiwalu Chóralnego „Luz-blues folk”, który odbył się 19 października w Gorlickim Centrum Kultury.

W koncercie festiwalowym wzięli udział:
Kwartet Smyczkowy „Beskid”, który tworzą przesympatyczne, młode i zdolne dziewczyny z powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas koncertu dziewczęta wykonały repertuar zawierający opracowania melodii celtyckich, bałkańskich i żydowskich, które w ich żywiołowym wykonaniu z rozgrzały publiczność.

Kolejnym wykonawcą koncertu Festiwalu „Luz-blues folk” był Podkarpacki Chór Męski pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Tworzą go śpiewacy, wywodzący się z różnych środowisk chóralnych. Śpiewają w nim panowie ze Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, z chóru „Belfersingers”, z Rzeszowa, Krosna, Sędziszowa, Mielca. Chór jest laureatem wielu konkursów i festiwali, ma także w dorobku nagrania płytowe dla wydawnictwa Acte Préalable. Chór przedstawił opracowania piosenek lwowskich Kuby Zwarycza z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, fortepianu, akordeonu i klarnetu.

Bardzo ciekawy pomysł muzyczny przedstawił Chór Nauczycielski „Akord” z Mielca, który wraz z grupą Twórców Osobliwie Niezależnych przedstawił piosenki Kora Jackowska – wyjątkowego zjawiska, nieprzeciętnej osobowości jaką była liderka zespołu Maanam. Ten muzyczny projekt jest jedną z pierwszych prób uczczenia w ten sposób tej wybitnej wokalistki. Chórem „Akord”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności i jest wizytówką kulturalną Mielca i całego regionu mieleckiego dyrygował Grzegorz Oliwa.

Czwartym wykonawcą Festiwalu był Chór Kameralny GCK „Belfersingers”, który zaprezentował część materiału z nagranej niedawno płyty. Były to pieśni ludowe pogórzańskie i łemkowskie, często nieznane lub zapomniane, które w aranżacji na chór dokonanej przez znakomitego gorlickiego muzyka, kompozytora i pedagoga Mirosława Bogonia nabrały nowego, interesującego wymiaru. Chór zaśpiewał pod kierunkiem Łukasza Meygera.

Płyta oraz III Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues folk” to elementy projektu „Muzyczne inspiracje” realizowanego przez Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” w ramach programu Mecenat Małopolski przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Miasta Gorlice. Cały koncert stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym, co podkreślali słuchacze koncertu.

Przeczytaj również:

Chór podczas pandemii

Chór podczas pandemii

Gdzieś od połowy marca nasza chóralna działalność zamarła. Musieliśmy jakoś przystosować się do...

1o lat Starego Dworca

1o lat Starego Dworca

29 lutego (co za dzień!) mieliśmy przyjemność zaśpiewać na wieczorze autorskim znanej, lubianej i...

Kolędowanie 2020

Kolędowanie 2020

Tegoroczny okres kolędowy był dla chóru „Belfersingers” bogaty w koncerty. 18 stycznia...

Komentarze: 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This