III Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues folk”

5 listopada 2019 | Aktualności | 0 komentarzy

Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” było głównym organizatorem III Gorlickiego Festiwalu Chóralnego „Luz-blues folk”, który odbył się 19 października w Gorlickim Centrum Kultury.

W koncercie festiwalowym wzięli udział:
Kwartet Smyczkowy „Beskid”, który tworzą przesympatyczne, młode i zdolne dziewczyny z powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas koncertu dziewczęta wykonały repertuar zawierający opracowania melodii celtyckich, bałkańskich i żydowskich, które w ich żywiołowym wykonaniu z rozgrzały publiczność.

Kolejnym wykonawcą koncertu Festiwalu „Luz-blues folk” był Podkarpacki Chór Męski pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Tworzą go śpiewacy, wywodzący się z różnych środowisk chóralnych. Śpiewają w nim panowie ze Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, z chóru „Belfersingers”, z Rzeszowa, Krosna, Sędziszowa, Mielca. Chór jest laureatem wielu konkursów i festiwali, ma także w dorobku nagrania płytowe dla wydawnictwa Acte Préalable. Chór przedstawił opracowania piosenek lwowskich Kuby Zwarycza z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, fortepianu, akordeonu i klarnetu.

Bardzo ciekawy pomysł muzyczny przedstawił Chór Nauczycielski „Akord” z Mielca, który wraz z grupą Twórców Osobliwie Niezależnych przedstawił piosenki Kora Jackowska – wyjątkowego zjawiska, nieprzeciętnej osobowości jaką była liderka zespołu Maanam. Ten muzyczny projekt jest jedną z pierwszych prób uczczenia w ten sposób tej wybitnej wokalistki. Chórem „Akord”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności i jest wizytówką kulturalną Mielca i całego regionu mieleckiego dyrygował Grzegorz Oliwa.

Czwartym wykonawcą Festiwalu był Chór Kameralny GCK „Belfersingers”, który zaprezentował część materiału z nagranej niedawno płyty. Były to pieśni ludowe pogórzańskie i łemkowskie, często nieznane lub zapomniane, które w aranżacji na chór dokonanej przez znakomitego gorlickiego muzyka, kompozytora i pedagoga Mirosława Bogonia nabrały nowego, interesującego wymiaru. Chór zaśpiewał pod kierunkiem Łukasza Meygera.

Płyta oraz III Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues folk” to elementy projektu „Muzyczne inspiracje” realizowanego przez Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” w ramach programu Mecenat Małopolski przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Miasta Gorlice. Cały koncert stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym, co podkreślali słuchacze koncertu.

Przeczytaj również:

Kolędowanie 2020

Kolędowanie 2020

Tegoroczny okres kolędowy był dla chóru „Belfersingers” bogaty w koncerty. 18 stycznia...

Koncert w Dominikowicach

Koncert w Dominikowicach

W ramach projektu "Muzyczne inspiracje" wspólfinansowanego przez Województwo Małopolskie w...

Grudniowe koncerty

Grudniowe koncerty

Tradycyjnie i już po raz 11 w Bazylice Mniejszej w Gorlicach odbył się Międzynarodowy Koncert...

Komentarze: 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This