Seniorzy z Gorlic na koncercie finałowym Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach

17 lipca 2024

W sobotę, 13 lipca, niemal 30-osobowa grupa seniorów z gorlickich Domów Pomocy Społecznej uczestniczyła w koncercie finałowym tegorocznej edycji Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach. Wydarzenie, odbywające się w zabytkowych wnętrzach dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, było zwieńczeniem tygodniowych kursów mistrzowskich dla młodych muzyków – uczestników programu promocji młodych talentów PREZENTACJE.

Letnia Akademia Muzyczna to prestiżowe warsztaty artystyczne skierowane do 30 szczególnie uzdolnionych uczniów ostatnich klas szkół muzycznych II stopnia oraz studentów pierwszych lat akademii muzycznych z całej Polski. Projekt realizowany jest przy współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Ponadgodzinny koncert był popisem jednych z najbardziej obiecujących polskich instrumentalistów młodego pokolenia, którzy zaprezentowali swoje wyjątkowe umiejętności wirtuozerskie, zdobyte podczas intensywnych zajęć z wybitnymi pedagogami.

Wyjazd i udział seniorów w wydarzeniu zorganizowało Stowarzyszenie Chóralne „Belfersingers” w ramach projektu „Muzyka i sztuka wspiera aktywne starzenie się”, realizowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności. Celem projektu jest promowanie aktywnego stylu życia wśród osób starszych, wspieranie uczenia się przez całe życie oraz zaangażowania kulturalno-społecznego seniorów – zarówno pensjonariuszy gorlickich DPS-ów, jak i uczestników Dziennego Domu Seniora.

W ramach przedsięwzięcia prowadzone są regularne zajęcia z arteterapii – w tym muzykoterapii (zarówno aktywnej, jak i receptywnej), wspólne śpiewanie, nauka nowych utworów, a także wyjścia na koncerty i do kina. Równolegle realizowane są zajęcia z gerioplastykoterapii, obejmujące m.in. malarstwo, decoupage, scrapbook, bibułkarstwo oraz warsztaty rękodzielnicze związane z lokalnymi tradycjami świątecznymi. Dotychczas odbyły się m.in. warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych oraz wspólne wyjścia na koncertowe seanse filmowe z udziałem André Rieu w kinie Kolory.

Wyjazd do Lusławic został bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Organizacja koncertu była wzorowa – zapewniono m.in. transport meleksem z parkingu dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Dodatkowo, firma NOWEX udostępniła autobus dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Po koncercie na uczestników czekał ciepły i smaczny posiłek przygotowany przez restaurację Spiżarnia Zborowice.

 

Zobacz Również

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

Nie tylko te tytułowe atrakcje czekały na nas podczas ostatniej mobilności, którą końcem października odbyliśmy w Turynie. Ale nie atrakcje były głównym celem naszego tam pobytu. Przede wszystkim były to warsztaty z prowadzenia zajęć muzykoterapii z osobami z...

W zabytkowej cerkwi w Brunarach

W zabytkowej cerkwi w Brunarach

Czasem przyjdzie nam wielka ochota pośpiewać tak bez specjalnej okazji. Wybraliśmy się więc w niedzielę 15 października do Brunar, gdzie znajduje się XVIII-wieczna zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła, wpisana na listę UNESCO w 2013 roku. Wykonaliśmy oprawę...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *