Chór Kameralny Belfersingers powstał jesienią 2002 roku z inicjatywy nauczycieli Gorlic i powiatu gorlickiego – pasjonatów muzyki. Obecnie chór liczy około 20 członków, działa pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury, aktualnie pracuje z nim Andrzej Sędzik (stażysta).
W repertuarze chóru znajdują się utwory muzyki dawnej i współczesnej, polskiej i obcej, jazzowej, ludowej i gospel, a także przeboje muzyki rozrywkowej. Chór uświetnia swoimi koncertami wiele uroczystości na terenie miasta i powiatu gorlickiego, także u naszych południowych sąsiadów w Bardejovie, Zborovie i Prešovie.
Do największych jego sukcesów należy:
- II miejsce na IV Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Św. Krzyżu (2017)
- Grand Prix na XVI Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek (2017)
- III nagroda na XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i pastorałki” (2016),
- Srebrny Dyplom na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2016),
- Srebrny Dyplom na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie (2015),
- I miejsce w kategorii chórów kameralnych na XIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie (2010),
- Wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2006),
- Srebrne Pasmo na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2007) i III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie (2008),
- Koncerty w ramach Spotkania Chóralnego Chórów Słowiańskich w Słowenii (2013, 2015 i 2017), V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Harmonia” w Harmanli (Bułgaria) oraz obchodów 800-lecia miasta Zbaraż i 20-lecia niepodległości Ukrainy w Zbarażu (Ukraina) w 2011, XXIX Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu w 2007, III Międzynarodowego Festiwalu w Szazhalombatta (Węgry) w 2006, Festivalach Piesni Duchovnej w Bardejovie (Słowacja) w latach 2007-2019.
- W roku 2012 chór „Belfersingers” otrzymał Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające się działania na rzecz upowszechniania kultury muzycznej i popularyzację muzyki chóralnej.
Chór koncertował także wraz z zaprzyjaźnionym chórem „Collegium Cantorum” z Bardejova z okazji VIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Sękowej, a następnie w Hervartovie (Słowacja).
Chór Belfersingers wraz z przyjaciółmi z Bardejova współtworzył Polsko-Słowacki Chór Kameralny „Vox Amici”, którym kierowała Ivica Clementova. W roku 2013 i 2015 chór „Vox Amici” koncertował w Słowenii oraz brał udział w festiwalu „Voce Magna” w Żylinie.
Ciekawym doświadczeniem był wspólny koncert z zespołem jazzowym Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach zatytułowany „Wielkopostne Impresje Jazzowe”. Projekt „Wielkopostne Impresje Jazzowe” wzbogacony o kilka pieśni zaprezentowany został ponownie w roku 2009 w czasie koncertu „Pieśni pasyjnych i wielkopostnych”, przygotowanego wspólnie ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym i wykonanym w Strzyżowie i Gorlicach.
Od roku 2009 Chór Kameralny GCK Belfersingers organizuje Międzynarodowy Koncert Pieśni Religijnej, który odbywa się w Bazylice Narodzenia NMP w Gorlicach, a biorą w nim udział chóry ze Słowenii, Słowacji i Polski., a od 2017 – Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues folk”.
W roku 2020 chór nagrał płytę z pieśniami ludowymi pogórzańskimi i łemkowskimi we współczesnej aranżacji Mirosława Bogonia i zrealizował teledysk do jednej z piosenek z płyty.
Wszystkie koncerty chóru cieszą się dużą popularnością i uznaniem publiczności i koneserów muzyki chóralnej.