Tournée z Virtuosi di Praga

5 października 2022

Mieliśmy przyjemność wziąć udział w ciekawym przedsięwzięciu – wykonanie utworu Missa Pastoralis (Msza Pastoralna) czeskiego współczesnego kompozytora Jiříego Pavlicy w kilku słowackich miastach z okazji Dni Kultury Czeskiej w Słowacji. Utwór i jeszcze inne wykonywała znana czeska orkiestra kameralna Virtuosi di Praga, soliści i chór.

Partię chóru wykonywało Collegium Cantorum z Bardejova oraz na zaproszenie Ivicy Clementovej – dyrygentki tego chóru – nasz chór Belfersingers.

27 września koncertem w bardejowskiej bazylice rozpoczęliśmy czterodniowie tournée, które zakończyliśmy 30 września koncertem w Gorlicach. Msza pastoralna (pasterska) to bardzo radosny utwór bożonarodzeniowy, w którym Pavlica użył tekstów w języku łacińskim i ojczystym (czeskim).

Wszystkie koncerty (w Bardejovie, Košicach, Humennem i na zakończenie w Gorlicach)  cieszyły się dużą popularnością i zawsze kończyły owacją na stojąco.

Było to dla chóru duże przeżycie, bo po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu i współpracy ze znakomitymi artystami: orkiestrą Virtuosi di Praga pod kierunkiem Oldřicha Vlčka, solistami Minyoung (Park Korea Płd,) i Dagmar Drechslerovą – sopran, Jiřím Emmerem – organy oraz naszymi słowackimi przyjaciółmi – chórem Collegium Cantorum.

 

 

Zobacz Również

Biesiadowanie patriotyczne 2023

Biesiadowanie patriotyczne 2023

Tradycyjnie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości śpiewając pieśni patriotyczne z mieszkańcami Gorlic. Tym razem polskie utwory patriotyczne zabrzmiały w sali gimnastycznej Liceum im. Kromera. Akompaniował nam znakomity pianista i aranżer Bartek Tyburowski....

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

Nie tylko te tytułowe atrakcje czekały na nas podczas ostatniej mobilności, którą końcem października odbyliśmy w Turynie. Ale nie atrakcje były głównym celem naszego tam pobytu. Przede wszystkim były to warsztaty z prowadzenia zajęć muzykoterapii z osobami z...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Share This