Tydzień w Italii

5 lipca 2023

W dniach 26-30 czerwca chór Belfersingers wziął udział w warsztatach emisji głosu i techniki śpiewu chóralnego w Ascoli Piceno we Włoszech zrealizowanych w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA122-ADU-000069615 Muzyka rozwija kompetencje społeczne dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+ Edukacja Dorosłych. Organizatorem warsztatów była organizacja ALMA Academy Liszt Music, a zajęcia odbywały się w Instituto Musicale Gaspare Spontini w Ascoli Piceno. Odbyliśmy 25 godzin zajęć warsztatowych, a prowadził je z nami znakomity pedagog, kompozytor i pianista Mario Giorgi. 4-dniowe warsztaty z Mario były bardzo ciekawe, inspirujące i zajmujące.Podczas zajęć pracowaliśmy nad właściwą postawą podczas śpiewu, ćwiczyliśmy techniki wokalne: oddech, emisję, intonację, artykulację dykcję, stylizację, interpretację.

Zwieńczeniem warsztatów był koncert pieśni sakralnych i ludowych, który zaśpiewaliśmy w katedrze Santa Maria Madre di Dio e Sant’Emidio w Ascoli Piceno.

Pobyt w Italii, to nie tylko zajęcia chóralne, to również spacery po mieście 100 wież, jak nazywane jest Ascoli, próbowanie smakołyków kuchni regionu Marche, kilka godzin plażowania nad Adriatykiem i wieczorne koncertowania w miejscu pobytu w Sant’Omero. Odwiedziliśmy też nadmorską miejscowość Grottammare, gdzie bywał kompozytor Ferenc Liszt.

W drodze na warsztaty udało nam się spędzić kilka godzin w Wenecji – jednym z najpiękniejszych włoskich miast, a w drodze powrotnej w Udine, gdzie wykonaliśmy koncert w Loggia del Lionello.

Podsumowując, stwierdzamy, że wyjazd był bardzo udany zarówno pod względem szkoleniowym, jak i turystycznym i już cieszymy się na ostatnią mobilność jesienią w Torino. Patronat nad naszym pobytem objął Instytut Polski w Rzymie, a w miejscowej prasie i mediach ukazało się informacje na nasz temat.

Zobacz Również

Biesiadowanie patriotyczne 2023

Biesiadowanie patriotyczne 2023

Tradycyjnie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości śpiewając pieśni patriotyczne z mieszkańcami Gorlic. Tym razem polskie utwory patriotyczne zabrzmiały w sali gimnastycznej Liceum im. Kromera. Akompaniował nam znakomity pianista i aranżer Bartek Tyburowski....

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

W mieście Fiata, całunu, Lavazzy i… Szczęsnego

Nie tylko te tytułowe atrakcje czekały na nas podczas ostatniej mobilności, którą końcem października odbyliśmy w Turynie. Ale nie atrakcje były głównym celem naszego tam pobytu. Przede wszystkim były to warsztaty z prowadzenia zajęć muzykoterapii z osobami z...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Share This