Projekt „Muzyczne inspiracje – z tradycją w przyszłość”

31 grudnia 2021

Ideą projektu „Muzyczne inspiracje – z tradycją w przyszłość” było wykorzystanie bogatej tradycji muzycznej Pogórzan i Łemków w celu przekazania jej współczesnym pokoleniom w sposób atrakcyjny i nowoczesny. To nowe odkrycie lokalnych pieśni, kolęd i pastorałek dokonało się przez współczesne aranżacje na wielogłosowy chór mieszany a capella lub z podkładem instrumentalnym, zaproponowane przez młodych polskich kompozytorów: Julię Janiak, Edytę Sędzik, Bartka Wilka, Wiktora Gniazdowskiego i Mirka Bogonia.

Poszukując pieśni, kolęd i pastorałek do projektu korzystaliśmy z bogatych zasobów i zbiorów opracowanych przez m.in. Oskara Kolberga, który zawędrował w te tereny i zapisał wiele pieśni, w tym pogórzańskie i łemkowskie piosenki ludowe oraz kolędy i pastorałki, a także odwiedzaliśmy lokalnych muzyków, śpiewaków i pasjonatów, w pamięci których zachowały się piękne melodie i teksty z dawnych lat. W ten sposób  chcemy pielęgnować i chronić od zapomnienia bogate tradycje i dziedzictwo Beskidu Niskiego i Pogórza.

Efektem realizacji projektu jest płyta „Z nieba wysokiego”, w której nagraniu uczestniczyli: Chór Kameralny Belfersingers pod dyrekcja Jakuba Zwierza oraz artyści: łemkowska pieśniarka – Julia Doszna, kwartet smyczkowy Beskid i łemkowski zespół folkowy Serencza.

Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Europejski Korpus Solidarności, Województwa Małopolskiego w ramach programu Małopolskie Chóry – Małopolska Rozśpiewana oraz Miasta Gorlice.

Reportaż filmowy o realizacji projektu można obejrzeć poniżej. Udostępnione są również partytury(link z możliwością pobierania poszczególnych partytur) utworów.

Na stronie można posłuchać nagrań z płyty: https://belfersingers.pl/plyta-z-nieba-wysokiego/.

PARTYTURY (do pobrania)

Zobacz Również

Stowarzyszenie Belfersingers realizuje nowy projekt

Stowarzyszenie Chóralne Belfersingers realizuje kolejny projekt ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pn. Muzyka i sztuka wspiera aktywne starzenie się. Głównym celem projektu jest promocja aktywnej starości i uczenia się przez całe życie, a także zaangażowania...

Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Łużnej

Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Łużnej

W Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, w Łużnej odbył się 8. Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej "Adoramus Te, Christe". To wyjątkowe wydarzenie muzyczne na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu, gromadząc co roku miłośników muzyki chóralnej i pasyjnej...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Share This